Начало Новини Контакти Стани член на сдружението
Главно Меню
Търсене



Публични страници : Какво причини взрива в Анево
на 2015/6/8 18:20:00


РПГ-7 е едно от най-употребяваните оръжия в конфликта в Източна Украйна

Въпросният боеприпас е бил на въоръжение само в Гранични войски

Взривателят на гранатата, която гръмна на полигона край Анево, е български патент.

Това съобщи за “24 часа” проф. Боян Петков, водещ български експерт по взривни вещества.

Разработен е в края на 70-те години от екип специалисти от мощния тогава военен институт НИТИ - Казанлък.

Професорът прави уточнението, че в случая вероятно става дума за осколъчна граната ОГ-7, която по принцип работи с взривателя на НИТИ, известен с обозначението 0-4М. Освен за тази граната взривателят е предназначен и за 82-мм мини. Нашият взривател има

има 2 степени на защита и е изключително надежден, заяви проф. Петков. При него капсул-възпламенителят е отделен с преграда от капсул-детонатора. Сред оръжейниците този метод е известен като метод на двойното стопорене.

Външно взривателят има форма на пресечен конус, състои се от челна част, корпус и дънна част. От много години се произвежда в цеховете на ВМЗ, прави се и в момента. Миналата година според проф. Петков е била изпълнена голяма поръчка за чужбина. Откакто най-големият ни оръжеен завод е пуснал първия взривател на конвейера, са произведени над 2 млн. броя.

Всъщност осколъчната граната ОГ-7 никога не е била приемана на въоръжение в Българската армия. Не се среща в поделенията и днес.

Военното ръководство от времето на социализма е считало, че за мотострелковото отделение, на което се полага един гранатомет, е по-важно да се гарантира стрелба по бронирани машини. И затова РПГ-то на отделението е било снабдено с кумулативни гранати за поразяване на танкове и БТР-и. За унищожаване на живата сила разчитали на други типове оръжия - автомати, картечници и евентуално на артилерийска поддръжка.

В България осколъчни гранати е имало на въоръжение само в Гранични войски, вероятно за стрелба по крупни групи нарушители на границата. Това дава основание на оръжейници да смятат, че сигурно фаталната граната е дошла на полигона от склад на Гранична полиция. Покрай тази информация се появиха съмнения в начина на съхранение на мунициите. Защото, ако армията е натрупала огромен опит в оборудване на надеждни складове, то в поделенията на Гранична полиция - едва ли.

Не бива да се забравя и факта, че боеприпасите са на 30-40 г. За това време са възможни и промени във взривното вещество на гранатите.

По неофициални данни освен кумулативни и осколъчни гранати ВМЗ вече произвеждат и термобарични. За тях се заговори неотдавна след мощната експлозия в складовете на ВМЗ край с. Иганово.

Дефектен взривател е най-вероятната версия за инцидента, при който загина американец, а други четирима са ранени, смята проф. Боян Петков. Той допуска, че някога някой е ударил или изпуснал гранатата, като е пострадал предимно взривателят. При този инцидент се е нарушила първата степен на защита. При зареждането на гранатата на полигона край Анево е напълно възможно стрелецът неволно да е избързал да натисне спусъка, твърди проф. Петков. При това положение гранатата експлодира, без да чака насрещен удар.

Няма как взривателят да гръмне, без да е бил предварително взведен, убеден е професорът. Според трета версия може още в завода да е

пропуснато монтирането на специална сачма, която осигурява защитата. В такъв случай обаче става дума за умисъл, за диверсия, което е малко вероятно, смята оръжейникът.

Възможен е и четвърти сценарий - взривателят да е сглобен неправилно, ако гранатата е била рециклирана, както правят много лицензирани търговци днес. Съществува подобрена верия на осколъчната граната с обозначението ОГ-7В. Последната буква се мени в зависимост от вида на взривното вещество.

РПГ-7 цели погрешка стадо овце - нито една жертва?!

И до ден днешен в средите на българските оръжейници се носи легендата, че навремето съвсем случайно граната ОГ-7 се отклонила от курса и паднала сред стадо овце, които пасели кротко край полигона. Бум-тряс, уплахът бил голям, но когато димът се разнесъл, отчаяният овчар не повярвал на очите си - нито едно животно не било ранено сериозно.

ОГ-7 е вид осколъчна граната. Именно такъв боеприпас са зареждали двамата американци във фаталната събота на полигона край Анево. Той е предназначен за поразяване на живата сила на противника за разлика от кумулативния, който унищожава танкове и БТР-и.

Гранатата представлява гладкостенна тръба, пълна с около 200 г флегматизиран хексоген - широко известно взривно вещество. Снабдена е с взривател от типа 0-4М, за който става дума в текста долу.

Към днешния момент ВМЗ вече произвеждат нов тип взриватели за осколъчни боеприпаси с обозначението ГО-2. Според експерти те са по-безопасни за употреба. При тях е осигурено по-надеждно взривяване и при минимален ъгъл на удар в целта. При по-старите модели нерядко гранатите изобщо не експлодираха, ако падаха много косо към земята.

Други причини за по-ниската ефективност на ОГ-7 са формата на корпуса на граната и недостатъчното му раздробяване при попадение.

След първата война в Чечня руснаците създадоха подобна граната - ОГ-7В “Осколок”.

--------------

В-к 24 часа 08 юни, 21:00 ч. Любослав Киров

       Версия за печат
Коментарите са собственост на авторите. Ние не носим отговорност за тяхното съдържание.



От Галерията
Среща на випуск Родопски 1983 г., Арбанаси, гр. В. Търново,
Потребителски вход